Wszystko o zasiłku przedemerytalnym

Dodano: 07.02.2014

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które mają bogate kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, aby skorzystać z wsparcia, najpierw należy przygotować i złożyć właściwy dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie ograniczenia figurują na zasiłku przedemerytalnym?

Na wstępie warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły posadę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę i jednocześnie ukończyły minimum 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i posiadają odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O zasiłek mogą starać się również podwładni, którzy musieli opuścić stanowisko z powodu wewnętrznych kłopotów przedsiębiorstwa oraz posiadają 55 lat i 30 lat stażu zawodowego (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat doświadczenia zawodowego (mężczyźni).

Świadczenie przedemerytalne należy się również osobom, które posiadały swoją działalność gospodarczą powyżej 2 lat lub są wśród osób bezrobotnych w lokalnym urzędzie pracy. Jednocześnie panie muszą ukończyć 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).

Świadczenie wypłacane jest w ramach pisma pozostawionego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy bezrobotny posiada prawo do innych zasiłków musi wybrać tylko jeden.

red. Justyna Błahut
fweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>