Wszystko o zasiłku przedemerytalnym

Dodano: 07.02.2014

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które mają bogate kwalifikacje zawodowe i niespodziewanie tracą zatrudnienie. Jednak, aby skorzystać z wsparcia, najpierw należy przygotować i złożyć właściwy dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jakie ograniczenia figurują na zasiłku przedemerytalnym?

Na wstępie warto wyjaśnić, że zasiłek przedemerytalny przysługuje osobom, które utraciły posadę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę i jednocześnie ukończyły minimum 56 lat (kobiety) i 61 (mężczyźni) i posiadają odpowiednio 20 i 25 lat pracy. O zasiłek mogą starać się również podwładni, którzy musieli opuścić stanowisko z powodu wewnętrznych kłopotów przedsiębiorstwa oraz posiadają 55 lat i 30 lat stażu zawodowego (kobiety) oraz 60 lat życia i 35 lat doświadczenia zawodowego (mężczyźni).

Świadczenie przedemerytalne należy się również osobom, które posiadały swoją działalność gospodarczą powyżej 2 lat lub są wśród osób bezrobotnych w lokalnym urzędzie pracy. Jednocześnie panie muszą ukończyć 56. rok życia (+ 20 lat pracy), a panowie 60. rok życia (+ 30 lat pracy).

Świadczenie wypłacane jest w ramach pisma pozostawionego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Należy jednak wiedzieć, że w przypadku, kiedy bezrobotny posiada prawo do innych zasiłków musi wybrać tylko jeden.

red. Justyna Błahut
fweek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *